رمزگشایی از یک عکس_ امنیت کشور مدیون شجاعت امثال این شهید است

۲۳ مرداد ۱۳۹۶ | ۰۸:۵۳ کد خبر : ۳۷۰۳ اخبارها و رویدادها
تعداد بازدید:۱۴۵

شهید حججی

 

ظاهر عکس نشان می‌دهد که جوان ایرانی به دست داعش اسیر شده، اما آنچه در دل عکس نهفته است با ظاهرش فرق دارد. خط‌به‌خط عکس را که می‌خوانی می‌فهمی اسارت در این عکس نمی‌گنجد، آنچه در این عکس وجود دارد تنها اقتدار و صلابت جوان ایرانی است که از اول تا آخر پای عقیده‌اش ایستاده. «محسن حججی» یک نام نیست، او حالا نماد مدافع حرمی است که حالت مقتدر صورت، ژست استوار شانه‌های رو به عقبش در شرایطی که دستانش بسته است، شخصیت کاریزماتیکش را نشان می‌دهد، شخصیتی که با بالا نگه داشتن سر و شانه و نگاه نکردن به پایین و نگهداشتن سر در حالتی که انگار تاجی به‌سر دارد، اعتمادبه‌نفس‌اش را نشان می‌دهد؛ اعتمادبه‌نفسی که نشان از عقایدی دارد که تا لحظه آخر پای آن ایستاده است.

فرم ایستادن و نگاه می‌تواند شخصیت شما را نشان ‌دهد؛ اتفاقی که در این عکس به‌خوبی مشخص است مدافع حرم با راست ایستادن و کشیدگی قامتش وقار و ایمانش را نشان می‌دهد، چیزی که در فرد داعشی دیده نمی‌شود.

اگر کمی به عکس بیشتر نگاه کنید متوجه می‌شوید که هیچ پیامی از اسارت در آن دیده نمی‌شود، درست است که اسارت در کنار ترس و وحشت تعریف شده و انگار واژه اسارت با سختی و ناراحتی عجین شده است، اما این عکس تمام معادلات را به‌هم ریخته است. در این عکس هیچ اثری از ترس و ناراحتی در چهره «محسن حججی» وجود ندارد و به‌جای آن ترس در چهره و حالت بدن فرد داعشی فریاد می‌زند.

هرچقدر فرد ایرانی استوار و پابرجاست، داعشی که اسیر دست‌بسته را به جلو می‌برد، ترس و وحشت را نشان می‌دهد.

به‌راحتی می‌توان از شانه‌های رو به پایین و فاصله‌ای که فرد داعشی با مدافع حرم گرفته فهمید که ترس تمام وجود داعشی را فرا گرفته و هیچ اعتمادی به قدم‌هایی که برمی‌دارد، ندارد.

بارها به چشم‌های مدافع حرم نگاه کنید تا واژه‌های نهفته در آن را به‌راحتی بخوانید، نگاهی که انگار قدم‌های استواری که در این راه برداشته را تایید می‌کند؛ نگاهی که هیچ شک و پشیمانی در آن وجود ندارد.  نگاه به دور دست، افق‌های دید و گستردگی‌اش را نشان می‌دهد، نگاهی که اگرچه تا چند لحظه بعد برای همیشه خاموش می‌شد، اما اقتدار و بی‌تفاوتی‌اش را به وضعیتش نشان می‌داد.

همسر این شهید نیز در نخستین پیام خود برای شهادت محسنن حججی، به دل زینب (س) اشاره کرده و نوشته است:
همسرم رفت که بگوید امام خامنه‌ای تنها نیست...
رفت که بگوید هنوز هم مردان خدایی هستند...
اگه کسی خواست اشکی برای همسرم بریزد به اشکش هدف بدهد.
برای حضرت زینب(س) و امام حسین(ع) گریه کند...
همه زیر لب فقط بگوئید امان از دل زینب(س)...
راهش را ادامه بدهید...
دعا کنید خدا به من هم صبر بدهد...

همچنین محمدرضا وحیدزاده، شاعر و پژوهشگر هم شعری در این رابطه سروده است:

آسمان سرخ است، بی‌تاب است، دل بی‌تاب‌تر
تشنه است این خاک، تشنه، آسمان بی‌آب‌تر

کودکی خوابش نبرده اسم بابا بر لبش
مادری دلشوره دارد، مادری بی‌خواب‌تر

آسمان سرخ است، ابری تیره می‌پیچد به خود
نیست در این صحنه مهتاب از رخت مهتاب‌تر

دست شستی از سرت، جاری‌ شدی در سرنوشت
زندگی بی‌درد مرداب است، نه مرداب‌تر

با سر از کف دادنت لرزیده دست و پای عشق
سر به سر چشمان مشتاقان شد از این باب، تر

سر نداری، پهلویت زخمی است، بی‌پیراهنی
میهمانی کس نرفته از تو با آداب‌تر

سر نداری تا به دامانش نهی اما چه غم
بی‌سر است آنکس که از او کس ندید ارباب‌تر

 

 

علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی:

   امنیت کشور مدیون شجاعت امثال این شهید است

  با هیچ قلمی نمی‌توان صلابت نگاه این سرباز رشید اسلام را توصیف کرد. صلابتی حسینی که نشأت‌گرفته از روح بلند این شهید غیور و قهرمان است. روح بلندی که در کوره سختی‌های روزگار و با تلاش‌های مخلصانه قوام یافته است تا این‌گونه تمام ایرانیان و جهانیان را مبهوت نگاه خود کند. عکس محسن حججی در چنگال داعشیان کوردل و جنایت‌کار، روضه‌ای است مکشوف برای نمایش حق از باطل به همه جهانیان در عظمت شکوه مقاومت و ایستادگی ایران اسلامی، حق و باطلی که این روزها با خدعه دشمنان سخت درآمیخته‌اند. محسن حججی، نماینده‌ای است از شیرمردان ایرانی که اقتدار اسلام و ایران را در دل این مقطع تاریخی به نمایش می‌گذارد؛ اقتداری که حتی در سخت‌ترین لحظات هم پابرجاست. به همان اندازه که شهادت این جوان بزرگوار برومند برای تمام ایرانیان سخت و دردآورد است، برای او که به دستان امام شهیدش سیراب می‌گردد، لذت‌بخش خواهد بود. شهادت این شهید که زندگی‌اش را وقف فعالیت‌های جهادی و فرهنگی کرده بود و در انتها در طریق دفاع از حریم حرم و ولایت جان فدا کرد را به تمام ایرانیان به‌ویژه خانواده حججی تبریک و تسلیت عرض می‌کنم. جمهوری اسلامی ایران سیاست اصولی خود را در مبارزه با تروریسم و جریانات افراطی و تکفیری در طول این سال‌ها دنبال کرده و بی‌تردید امروز آرامش، ثبات و امنیت کشور را مدیون شجاعت و رشادت مدافعان حرم، شهدای بزرگی مانند شهید حججی و سرداران بزرگ سپاه اسلام همچون سردار قاسم سلیمانی هستیم و بی‌تردید خدعه و توطئه شوم دشمنان برای تضعیف و تجزیه دولت‌های قانونی منطقه و برعلیه ملت مظلوم آن محقق نخواهد شد.


۱ رای

نظر شما :