ستاری خبر داد:

۷۰۰ میلیارد تومان حجم فروش شرکت‌های فناور حوزه نانو

۱۷ مهر ۱۳۹۶ | ۰۸:۳۴ کد خبر : ۳۹۶۹ اخبارها و رویدادها
تعداد بازدید:۱۶۶
۷۰۰ میلیارد تومان حجم فروش شرکت‌های فناور حوزه نانو

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با بیان اینکه سال گذشته شرکت‌های فناور فعال در حوزه نانو حجم فروشی نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان داشتند گفت: این رقم رکوردی جدید برای کشور محسوب می‌شود.

 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در بازدید از دهمین نمایشگاه فناوری نانو گفت: هر سال شاهد ارائه نوآوری‌های جدیدی در نمایشگاه نانو هستیم و این مسئله نشان می‌دهد این فناوری در حال پیشرفت در مسیر حرکت خود است.

ستاری ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۲۷۰ شرکت ایرانی در این حوزه فعال هستند که سال گذشته حجم فروشی معادل ۷۰۰ میلیارد تومان داشتند این رقم رکوردی جدید برای کشور محسوب می‌شود و امیدوارم این اتفاق در سال جاری با سرعت بیشتری به حرکت خود ادامه دهد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ایران با بیان اینکه سرمایه‌گذارهای بسیاری آماده سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند گفت: این مسئله نشان می‌دهد سود این فناوری برای سرمایه‌گذارها رقمی قابل توجه است، بنابراین معاونت علمی توسعه این حوزه را با برنامه‌ریزی به طور جدی پیگیری می‌کند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همچنین گفت: در حوزه نانو برنامه‌ریزی‌های پایه از بخش دانش‌آموزی تا تولید محصول وجود دارد، همچنین بسیاری از شرکت‌های فعال حال حاضر در المپیادهای نانو سال‌های گذشته برگزیده بودند که باید برای تجاری‌سازی ایده‌های خود اقدام کنند.

ستاری به جایگاه چهارم ایران در تولید مقالات علمی حوزه نانو اشاره کرد و گفت: این جایگاه برای کشور افتخاری است، البته صادرات در این حوزه هم مسئله مهمی است و حدود 3 سال از شروع صادرات محصولات در این حوزه می‌گذرد و امسال نیز شاهد صادرات تجهیزات نانویی در بخش آزمایشگاهی و صنعتی به کشورهای پیشرفته هستیم.

رئیس ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی درباره تجاری‌سازی محصولات نانو نیز افزود: فناوری نانو علم جدیدی است؛ حتی تعداد شرکت‌های فعال این حوزه در دنیا نیز رقم بالایی نیست. اما توجه به جهت‌گیری‌ها در این حوزه نشان می‌دهد در سال‌های اخیر در تجاری‌سازی محصولات نیز با رشدی سریع مواجه شدیم. اگر به چهار سال گذشته نگاهی داشته باشیم می‌بینیم که حجم فروش شرکت‌های این حوزه 30 میلیارد تومان بوده اما این رقم اکنون۷۰۰ میلیارد تومان است. البته تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان هم با رشد مواجه شده است. لازم به ذکر است تجاری‌سازی محصولات مربوط به بودجه دولتی نیست و باید با ایجاد زیست بومی بخش خصوصی درگیر این مسئله شود و سرمایه‌گذاری‌ها را انجام دهد.

سورنا ستاری با حضور در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی از دهمین نمایشگاه فناوری نانو بازدید کرد، در این بازدید ستاری از محصولات شرکت‌های صنعتی و تجاری حوزه نانو همچون منسوجات نانویی، سیستم نوین تصفیه آب و پساب با کاویتاسیون پلاسمایی، واحد ارسنیک‌زدایی آب و گن بارداری ضد امواج دیدن کرد.

همچنین بخش دانش‌آموزی، باشگاه فناوری نانو، استارت‌آپ‌ها و پروژه تاسیس شهر صنعتی نانو در عمان از بخش‌های دیگری است که ستاری از آنها بازدید کرد. علی زرافشان معاون وزیر آموزش و پرورش، سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، رضا اسدی‌فر رییس شبکه ازمایشگاهی در این بازدید ستاری را همراهی کردند.


نظر شما :