به بهانه تعطیلات تابستانه و زمان دفاع از پایان‌نامه‌ها

درست برنامه‌ریزی کنید

۱۸ مهر ۱۳۹۶ | ۰۸:۳۵ کد خبر : ۳۹۷۴ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۱۹۰
دانشگاه آزاد اسلامی هم به صورت هماهنگ با سایر دانشگاه‌های کشور تقویم آموزشی منظمی را در زمینه دفاع از پایان‌نامه‌ها اجرا می‌کند تا دانشجویان در زمان استاندارد و قانونی از پایان‌نامه‌های خود دفاع کنند. در این میان برخی دانشجویان علوم پایه واحد سبزوار دانشگاه آزاد اسلامی در تماس با «فرهیختگان» اعلام کرده‌اند که در پی تعطیلات تابستانی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و کلیه واحدهای این دانشگاه در سراسر کشور دانشجویان رشته‌های علوم پایه این واحد که فعالیت‌های عملی پایان‌نامه خود را در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های این دانشگاه انجام می‌دهند، به دلیل این تعطیلات با کمبود زمان مواجه شده و نتوانسته‌اند در مهلت مقرر دفاع کنند. به گفته این دانشجویان زمانی که آنها برای اعتراض به واحد دانشگاهی خود مراجعه می‌کنند مسئولان توصیه می‌کنند که باید تمدید ترم برای رساله انجام شود.

به اعتقاد این دانشجویان تمدید ترم پایان‌نامه علاوه‌بر تحمیل هزینه‌های تحصیلی به لحاظ زمانی هم آنها را با مشکل مواجه خواهد کرد. حمیدرضا زمانی‌زاده، مدیرکل امور پژوهشی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در این باره به «فرهیختگان» گفت: «باید توجه داشت که پروپوزال دانشجویان برای دفاع از پایان‌نامه- به‌خصوص دانشجویان کارشناسی‌ارشد- 6 ماه قبل از پایان ترم تحصیلی تصویب شده و چند روز تعطیلات سازمان مرکزی و واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در مدت6 ماه، قابل مقایسه با این زمان کوتاه تعطیلات نیست. بنابراین دانشجو می‌توانسته برنامه‌ریزی کند تا قبل از اینکه ترم آموزشی به پایان برسد دفاع خود را انجام دهد. به نظر من این بهانه‌ای است که برخی دانشجویان داشته‌اند.

البته به برخی واحدهای دانشگاهی هم توصیه شده بود که اگر دانشجویان‌شان آماده دفاع از رساله و پایان‌نامه خود‌ هستند، واحد را تعطیل نکنند. قطعا خیلی از واحدها هم تعطیل نبوده‌اند.» او در ادامه اضافه کرد: «به این نکته هم باید توجه داشت که علت اینکه برخی دانشجویان در بعضی از واحدها موفق به دفاع از رساله‌های خود نشده‌اند، این است که برنامه‌ریزی دقیقی برای دفاع نداشته‌اند یا اینکه برنامه‌ریزی تحقیقاتی منسجمی برای خود ترسیم و سپس اجرا نکرده‌اند.» مدیرکل امور پژوهشی سازمان مرکز دانشگاه آزاد اسلامی به زمان تعیین شده برای دفاع از رساله‌ها اشاره کرد و افزود: «ما تاکید داشته‌ایم که بر اساس دستورالعمل‌ها دانشجویان زودتر از زمان 6 ماه پس از پایان تحصیل از رساله‌های خود دفاع نکنند.

اینکه دانشجویی می‌خواهد راس 6 ماه از رساله خود دفاع کند این کار خیلی منطق ندارد. به‌خصوص دانشجویانی که اقدامات عملی و آزمایشگاهی دارند باید از این فرصت بهترین استفاده را بکنند؛ مثلا در رشته‌های بیولوژی که تحقیقات و امور آزمایشگاهی و عملی آنها وسیع است می‌توانند از این 6 ماه یا زمان بیشتر از آن هم استفاده کنند. زمانی‌زاده در پایان با اشاره به تقویم آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «اینکه ما تقویم آموزشی را به‌عنوان شاخص قرار داده‌ایم علتش این است که برخی دانشجویان مطرح می‌کنند که مثلا ما با 15 روز تاخیر می‌خواهیم دفاع کنیم، این مساله باعث می‌شود زمانی که کلاس‌های درسی‌مان شروع به کار می‌کنند، با دفاع پایان‌نامه‌ها همزمان می‌شود. بنابراین در سال تحصیلی با این مساله مواجه می‌شویم که وقتی استادان در کلاس‌ها درس دارند در -همین حین- ما شاهد دفاع از پایان‌نامه‌ها در کلاس‌های درسی هستیم، در نتیجه معاون محترم پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم گرفتند که تقویم آموزشی دانشگاه، هماهنگ با همه دانشگاه‌های کشور رعایت شود، یعنی دانشجو باید بداند که از یک تاریخی به بعد دیگر نمی‌تواند از رساله خود دفاع کند، چون کلاس‌های درسی شروع می‌شوند.

مدیرکل امور پژوهشی سازمان مرکز دانشگاه آزاد اسلامی در پایان تاکید کرد: «ما اتفاقا چون ترم اولی بود که این هماهنگی را صورت دادیم، خیلی با دانشجویان مساعدت کردیم تا این امکان فراهم شود که 31 شهریور امکان دفاع برای پایان‌نامه‌ها وجود داشته باشد. اگرچه تقویم آموزشی ما تا 24 شهریور بوده است، به نظر من دانشجویان کمی در این باره کم‌لطفی می‌کنند و در دقیقه 90 می‌خواهند از رساله‌های خود دفاع کنند، به همین دلیل است که با مشکل مواجه می‌شوند. در هر حال تلاش ما این است که به هیچ‌وجه دانشجویان در زمینه دفاع از رساله‌های خود مشکلی نداشته باشند.»

 

نظر شما :