در اولین نشست شورای راهبری فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی مطرح شد

تغییر ساختار دانشگاه آزاد اسلامی برای رسیدن به دانشگاه تراز انقلاب اسلامی

۲۰ دی ۱۳۹۶ | ۱۰:۱۰ کد خبر : ۴۳۵۹ اخبارها و رویدادها
تعداد بازدید:۲۰۹
تغییر ساختار دانشگاه آزاد اسلامی برای رسیدن به دانشگاه تراز انقلاب اسلامی
فرهیختگان: اولین نشست شورای راهبری فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور مسئولان این دانشگاه برگزار شد تا از ظرفیت افرادی که در آموزش عالی کشور فعالیت کرده و دارای تجربه، ایده و دغدغه هستند، استفاده شود. مسئولان این دانشگاه درصدد هستند با کمک افراد دارای ایده، امور فرهنگی را راهبری کرده تا در این دانشگاه بیش از گذشته شاهد تحول باشیم. در این نشست ابتدا ابراهیم کلانتری، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران سخنرانی کرده و در ادامه نشست، هرکدام از اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند. کلانتری در ابتدای این جلسه که با حضور جمعی از صاحب‌نظران فرهنگی کشور در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، از تدوین سند راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی برمبنای اسناد بالادستی خبر داد.

ابراهیم کلانتری در ابتدای این نشست گفت: «حدود 6 ماه از تحولات دانشگاه آزاد اسلامی سپری شده و اکنون وقت آن است که به‌تدریج گام‌های اساسی برداشته شود و مدیریت جدید توقعات فروخورده‌ای را که از گذشته باقی مانده، برآورده کند و به آنها پاسخ منطقی دهد.»

او افزود: «دانشگاه آزاد اسلامی تمام ساختار‌های آموزش عالی مانند شورا‌های فرهنگی، شورای دانشگاه، هیات‌رئیسه، هیات نظارت بر تشکل و... را دارد و از این جهت کمبودی نیست و تمام این بخش‌ها در دوره جدید فعالیت خود را انجام می‌دهند.»

به گفته او، این شورا مرکب از ۳۰ نفر از صاحب‌نظران مراکز، دانشگاه‌ها و نهادهای مختلف است. معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی درباره هدف این شورا بیان کرد: «راهبری کلان فرهنگی با نگاه فراتر از مجموعه‌ای که اکنون دست‌اندرکار امور اجرایی دانشگاه هستند، از اهداف تشکیل شورای راهبری فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی است.»

  ابلاغ ساختار جدید معاونت فرهنگی از دی‌ماه

کلانتری با اشاره به تغییر ساختار دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «تحول در دانشگاه با تغییر مدیریت آغاز شد و تا امروز که حدود 6 ماه می‌گذرد، ساختارهای کلان دانشگاه دستخوش تحولاتی شده است و بر این اساس، چند معاونت کم و چند معاونت نیز ادغام شده‌اند. این ساختار جدید از دی‌ماه ابلاغ شده و لازم‌الاجراست.»

او با اشاره به اینکه از نظر محتوا نیز در واحد‌ها تغییر ساختار‌ها در حال انجام است، گفت: «در همین راستا برخی واحد‌های دانشگاهی ادغام و تا پایان امسال تمام ساختار‌های دانشگاه آزاد اسلامی متحول می‌شوند و این تحول را مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی براساس تفکر و برنامه‌ریزی طراحی و اجرا می‌کند.»

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «در کنار تغییر ساختار‌ها، محتوا نیز در حال تحول است و آنچه از دانشگاه تراز انقلاب اسلامی انتظار می‌رود، در دانشگاه آزاد اسلامی در حال انجام است.»

او گفت: «معمار کبیر انقلاب به‌درستی دانشگاه تراز انقلاب اسلامی را ترسیم کرده‌اند و رهبر معظم انقلاب نیز به‌خوبی در این حوزه رهنمود‌های راهگشا ارائه کرده‌اند. دانشگاه آزاد اسلامی نیز از لحاظ شاخص‌ها و رسیدن به دانشگاه تراز انقلاب اسلامی، از لحاظ محتوایی و نرم‌افزاری هیچ کمبودی ندارد.»

کلانتری گفت: «ابعاد دانشگاه تراز انقلاب اسلامی به لحاظ تئوریک و چارچوب معرفتی مشخص است و قطعا همه مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی از رئیس هیات‌موسس و هیات‌امنا، رئیس دانشگاه و اعضای هیات‌موسس و هیات‌امنا که به ترکیب جدید اضافه شده‌اند، همین هدف را دنبال می‌کنند.»

او با اشاره به اینکه هیچ فردی از ترکیب جدید دانشگاه آزاد اسلامی در پی پست و مقام نیست، گفت: «شاید این از معجزات انقلاب اسلامی باشد که در اواخر دهه چهارم انقلاب چنین جمعی در دانشگاه آزاد اسلامی که میوه انقلاب اسلامی است، جمع شده‌اند.»

او ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی به لحاظ سخت‌افزاری هیچ کمبودی ندارد و این امکاناتی که دانشگاه در اختیار دارد، دیگر دانشگاه‌ها ندارند. ۳۰ هزار عضو هیات‌علمی، یک‌ونیم میلیون دانشجو در حال تحصیل که گاهی تعداد آنها به دومیلیون نفر هم می‌رسد، از ویژگی‌های این دانشگاه است.»
 
 تاسیس نهاد رهبری در ۱۰۰ واحد دانشگاهی

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در گذشته نهاد رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی با محدویت فعالیت داشته است، گفت: «تاکنون ۳۰ دفتر نهاد در مراکز استان‌ها با محدودیت‌های فراوان فعالیت می‌کردند که تاسیس نهاد رهبری در ۱۰۰ واحد دانشگاهی در دستورکار است و این یک قدرت و ابزار جدید فرهنگی برای دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می‌شود.»

کلانتری در پایان عنوان کرد: «نمی‌توان دانشگاه را بدون سند راهبردی اداره کرد، به همین دلیل سندی در حال تدوین است که با سند اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها و دیگر اسناد بالادستی مرتبط باشد. بهمن‌ماه از این سند رونمایی می‌شود و محور فعالیت‌های دانشگاه قرار می‌گیرد.»

 اسناد تدوین‌شده در شورای عالی انقلاب فرهنگی نقشه‌راه فعالیت‌های فرهنگی

همچنین محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران هم در ادامه در قسمتی از سخنانش عنوان کرد: «در حد استراتژی در شورای عالی انقلاب فرهنگی سندهای خوبی تدوین شده است. یکی از آنها سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور است.» او افزود: «دانشگاه آزاد اسلامی یک محیط اجتماعی فراگیر از دبستان تا دانشگاه در تمام کشور است. همه عقلا و صاحب‌نظران حوزه فرهنگی باید به پیشبرد اهداف فرهنگی کشور کمک کنند.»
 

  دانشگاه آزاد اسلامی توان تغییر رویه فرهنگی جامعه را دارد

محمدرضا مجیدی، رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی: در دموکراسی، اعتراض یک امر کاملا طبیعی‌ است و مردم می‌توانند مطالبه کنند، ولی اینکه اعتراضات در ایران محور تمام مباحث رسانه‌های بین‌المللی قرار می‌گیرد، اما آشوب‌ها و تخریب‌ کشورهای دیگر حتی در حاشیه‌ هم به آن پرداخته نمی‌شود، قابل تامل است. اکنون در آستانه دهه پنجم دانشگاهی قرار داریم و نسل دانشگاه‌های سوم و چهارم به پایان می‌رسد.اگر دانشگاه می‌خواهد انقلابی باشد، باید ویژگی‌های یک دانشگاه کارآفرین، امیدآفرین و جریان‌ساز را داشته باشد. اگر خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی بسیج شوند، می‌توانند کل فرهنگ نه‌تنها دانشگاه، بلکه جامعه را نیز تغییر دهند.

   استاد، دانشجو و کارکنان دانشگاه همه جزء قلمرو کار فرهنگی هستند

نیره قوی مدیرگروه مطالعات سیاسی و انقلاب اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی: باید مشخص و تبیین شود حوزه و قلمرو کار فرهنگی که قرار است موضوع کار اجرایی در دانشگاه آزاد اسلامی باشد، کجاست؟ این اشتباه است که صرفا دانشجویان را جزء قلمرو کار فرهنگی بدانیم، بلکه اگر بخواهیم طبق نقشه مهندسی فرهنگی کشور عمل کنیم، باید استاد، دانشجو و کارکنان را جزء این قلمرو بدانیم. اگر دانشگاه آزاد اسلامی قصد دارد برای کار فرهنگی فعالیت‌های موثری انجام دهد و گام‌های مثبتی بردارد، باید از کارهای حاشیه‌ای جدا شود و امور فرهنگی را به محور و اصل امور تبدیل کند.

اجرای سند اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها از نقشه مهندسی فرهنگی ضرور‌ی‌تر است

قریشی، معاون آموزشی و پژوهشی نهاد رهبری: اسناد بالادستی بسیاری در کشور موجود است، اما مهم‌تر از نقشه مهندسی فرهنگی کشور، سند اسلامی‌شدن دانشگاه‌هاست، تمام برنامه‌ها و فعالیت‌ها براساس سند اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها اجرا شود. از نظر رفتاری و فکری، برخی دانشگاه‌ها دچار انحراف شده‌اند. متاسفانه به فعالیت‌های فرهنگی به‌عنوان یک کار فوق‌برنامه نگاه می‌شود. فعالیت‌های اصلی در کلاس و مواجهه مستقیم با دانشجو اتفاق می‌افتد. کار سند اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها در بخش آموزش عملا تعطیل است. مسئولان آموزشی در دانشگاه باید پیوست‌های فرهنگی خود را اجرا کنند. متاسفانه به فعالیت‌های فرهنگی به‌عنوان یک کار فوق‌برنامه نگاه می‌شود.

   دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند محوریتی برای تغییر فرهنگ جامعه باشد

سیدمحمد حسینی، دبیرکل کانون دانشگاهیان: در حال حاضر استحاله فرهنگی و فکری نظام اسلامی را تهدید می‌کند؛ در آشوب‌های اخیر اگرچه انتقادهایی به دلیل مشکلات معیشتی و اقتصادی وجود داشت، اما شاهد بودیم در 70 شهر کشورمان ازجمله شهر‌های مذهبی به مقدسات توهین شد. متاسفانه نسل جوان و دانشجویان نسبت به مسائل انقلاب بی‌تفاوت است. اینکه امروز بحث جمهوری ایرانی یا رضاشاه را مطرح  و انقلاب اسلامی را با رژیم‌های سلطنتی گذشته مقایسه می‌کنند، نشان‌دهنده این است که در کشور کم‌کاری وجود دارد و البته دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند در این راستا بر کل جامعه اثرگذار باشد و می‌تواند محوریتی برای تغییر فرهنگ جامعه باشد.

   دانشگاه آزاد اسلامی باید از سرچشمه کار را شروع کند

مصطفی رستمی، معاون فرهنگی سیاسی نهاد رهبری: در حال حاضر در شرایط جبر ورودی‌های دانشگاه و خروجی‌های آموزش و پرورش قرار داریم. دانشگاه آزاد اسلامی این ویژگی را دارد که از اولین مقاطع تحصیلی دانش‌آموزان، کار فرهنگی را آغاز کند. نگرانی‌هایی که در آموزش عالی وجود دارد در مدارس و مقاطع تحصیلی پایین‌تر به‌مراتب بیشتر است و به همین دلیل لازم است علاوه‌بر تعریف از دانشگاه تراز انقلاب، تعریفی از آموزش و پرورش در تراز انقلاب اسلامی ارائه شود. دانشگاه آزاد اسلامی اگر قصد دارد مانند سپاه که بازوی نظامی دفاع از انقلاب است، بازوی علمی دفاع از انقلاب باشد که کار بسیار سختی است، باید از سرچشمه که همان آموزش و پرورش است، آغاز کند و قطعا این دانشگاه پتانسیل این کار را دارد.

مشکل امروز کشور، فقدان اقتدار فرهنگ در دانشگاه‌هاست

محمدرضا مرندی، عضو هیات‌علمی دانشگاه شهیدبهشتی: اکنون نسل جوان با وجود فضای مجازی و گسترش رسانه‌ها با دو بحران جدی مواجه است؛ یک بحران فکری و شبهات سیاسی است که مطرح می‌شود که پاسخ به بعضی از آنها بسیار دشوار است.
 گسترش رسانه‌ها از طرف دیگر باعث تغییر رفتار و اخلاق دانشجویان شده است. برخی ناهنجاری‌های اخلاقی مساله دانشگاه نیست، بلکه از رسانه‌ها نشات می‌گیرد. مشکل امروز کشور، فقدان اقتدار فرهنگ در دانشگاه‌هاست. برخی انتقادهایی از ضوابط پوشش دانشجویان در کشور می‌کنند، اما در تمام دنیا دانشگاه‌ها برای دانشجویان شرایط پوششی به‌مراتب سختگیرانه‌تر از ضوابط اعمال‌شده در ایران دارند.


نظر شما :