ین روزها برخی دانشجویان از پشت‌هم بودن امتحانات گلایه دارند اما یکی از مسئولان می‌گوید بی‌دقتی در انتخاب واحد آنها را به این حال و روز انداخته است

فشردگی امتحانات، چوب بی‌دقتی در انتخاب واحد

۲۶ دی ۱۳۹۶ | ۰۹:۴۵ کد خبر : ۴۳۸۶ اخبارها و رویدادها اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۸۰۰
فشردگی امتحانات، چوب بی‌دقتی در انتخاب واحد
 

 دانشجویان این روزها سرگرم امتحانات و آماده کردن خود برای حضور در جلسات امتحانی هستند؛ هرچند همه دانشجویان اعم از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور و دانشگاه‌های دولتی از همان دقایق اولیه انتخاب‌واحد به‌طور دقیق در جریان زمان امتحانات قرار می‌گیرند، ولی با انتشار تقویم آموزشی و مشخص شدن بازه زمانی امتحانات، گویا دوباره دچار استرس و نگرانی می‌شوند؛ هرچند تقویم آموزشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی با یکدیگر متفاوت است، اما همه آنها امتحانات را در دی‌ماه برگزار می‌کنند.

در همین راستا چند تن از دانشجویان در تماس با «فرهیختگان» از همزمان شدن دو یا چند امتحان در یک روز گلایه داشته و عنوان کردند در بازه کوتاهی که از سوی دانشگاه‌ها برای امتحانات در نظر گرفته شده، گاهی مجبور هستند در یک روز دو یا سه امتحان داشته باشند و این مساله برای آنها مشکل‌ساز شده است. به همین دلیل سراغ کرم‌اله دانش‌فرد، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات رفتیم تا از تقویم آموزشی این دانشگاه مطلع شویم. او در این‌باره گفت: «تقویم امتحانی در نظر گرفته‌شده از آنجایی که به صورت بخشنامه سراسری بوده، برای همه واحدهای دانشگاهی، یکسان است و همه براساس همین تقویم امتحانات خود را برگزار می‌کنند.»

او ادامه داد: «علی القاعده واحدهای دانشگاهی نمی‌توانند امتحانات خود را در زمان بیشتر یا کمتر برگزار کنند، با این حال برخی واحدهای دانشگاهی مانند واحد دانشگاهی ایلام، کرمانشاه و کرمان اجازه دارند در تقویم آموزشی خود تغییر ایجاد کرده و امتحانات را بدون الزام به رعایت این تقویم برگزار کنند.»

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: «واحدهای عنوان‌شده نیز چون شرایط خاصی دارند و در این مناطق زلزله آمده، امکان تغییر تقویم آموزشی در بحث امتحانات را دارند و مابقی واحدها حتما باید براساس این تقویم عمل کنند.»

دانش‌فر تصریح کرد: «برنامه آموزشی دانشگاه‌ها و بالطبع زمان امتحانات از همان اول ترم که دانشجویان انتخاب‌واحد می‌کنند، مشخص است. در حقیقت همه دانشجویان زمانی که می‌خواهند انتخاب‌واحد کنند، نه‌تنها از زمان برگزاری کلاس‌ها مطلع می‌شوند، بلکه در جریان روز امتحان آن واحد درسی نیز قرار می‌گیرند.»

او در همین زمینه افزود: «در حقیقت دانشجویان از قبل از شروع کلاس‌ها در جریان همزمانی امتحانات دروس مختلف قرار می‌گیرند؛ از این رو دیگر امکان تغییر زمان برگزاری امتحانات وجود ندارد و دانشجویان باید به این مساله از همان روزهای اولیه انتخاب‌واحد توجه داشته باشند.»

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات بیان داشت: «عدم امکان تغییر زمان امتحانات نیز بدان دلیل است که به‌طور مثال از یک کلاس 30 نفره، تنها چند نفر مجبور هستند در یک روز چند امتحان را با هم داشته باشند؛ به همین دلیل نیز نمی‌توان تنها به‌خاطر آنها کل امتحانات را تغییر داد.»

دانش‌فر خاطرنشان کرد: «توصیه‌مان به دانشجویان این است که شروع ترم جدید که انتخاب‌واحد نیز از هفتم تا 11 بهمن‌ماه است، دقت لازم را در برای انتخاب دروس داشته باشند تا برای امتحانات ترم دچار مشکل نشوند و به راحتی بتوانند در جلسات امتحان حاضر شوند.»

کلید واژه ها: فشردگی امتحانات


۳ رای

نظر شما :

اله کرم اسکیزی ۲۶ دی ۱۳۹۶ | ۱۱:۴۲
با سلام شما را به خدا قسم درباره هم زمانی امتحانات طوری صحبت نکنید که گویی تمام تقصیرات به گردن دانشجویان است. جانب انصاف را رعایت کنید. به طور مثال در واحد ما (یادگار امام) در دوره ارشد برای ترم بعدی تنها ۴ درس مشخص با زمان و روز مشخص و برای هر درس هرکدام از گرایش ها،تنها یک استاد برای ارائه تعیین شده( با در نظر گرفتن این موضوع که دروس هنوز با بقیه گرایش ها یکسان است). و هیچ انعطافی وجود ندارد. و اگر این ترم این دروس را بر نداریم، دو ترم بعد، آن ها دوباره ارائه می شوند و می توان اخذ شوند، و این یعنی اجبار، ما گزینه دیگری نداریم. پس اگر هم زمانی امتحانات هم رخ دهد ما را مجبور به انتخاب کرده اند و گر نه باید تن به اتلاف وقت و هزینه دهیم. با تشکر
پاسخ مدیر سایت ۲۶ دی ۱۳۹۶ | ۱۴:۱۷

با سلام وتشکر با نظر شما موافقیم وهمه اش تقصیر دانشجو نیست

این مطلب بیتشر جنب یادآوری دارد