حذف و اضافه شروع شد؛ دانشجویان حواس‌شان را جمع کنند

۲۸ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۲ کد : ۴۵۳۸ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۲۱۸۳
فرهیختگان: حذف و اضافه دانشگاه آزاد اسلامی بنا بر بخشنامه معاونت امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی از امروز در واحدهای مختلف این دانشگاه آغاز شده و تا سوم بهمن ماه ادامه دارد؛ بازه‌ای که در آن دانشجویان می‌توانند برخی از دروس انتخاب شده در زمان انتخاب‌واحد را حذف یا دروس تازه‌ای را انتخاب کنند. به عبارت دیگر براساس ماده 36 آیین‌نامه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی دانشجو می‌تواند پس از آغاز هر نیمسال تحصیلی در مهلتی که در تقویم دانشگاهی تعیین شده، تعدادی از دروس انتخابی خود را در صورت موافقت گروه آموزشی مربوط حذف کند یا درس یا دروس دیگری علاوه‌بر آنچه قبلا انتخاب کرده را انتخاب کند و در حقیقت تغییری در عناوین دروس انتخاب شده در زمان انتخاب‌واحد بدهد. البته این کار مشروط بر این است که تعداد واحدهای درسی باقی مانده از حداقل مجاز در نظر گرفته شده برای دانشجویان یعنی 12 واحد کمتر نشود. البته این ماده تبصره‌ای هم دارد، تبصره‌ای که براساس آن دوره تابستانی مستثنی از مفاد این ماده است؛ از سوی دیگر براساس آنچه در آیین‌نامه آموزشی آمده، در نیمسال‌هایی که دانشجو به دلیل رعایت پیش‌نیازها یا عدم امکان ارائه درس توسط واحد دانشگاهی تا پایان هفته حذف و اضافه موضوع ماده 36 کمتر از حداقل واحد درسی مجاز را انتخاب کرده باشد، این مساله بلامانع بوده و آن نیمسال جزء سنوات تحصیلی دانشجو محسوب خواهد شد؛ علاوه‌بر آن اگر میانگین نمرات آن نیمسال نیز کمتر از 12 باشد، دانشجو مشروط نخواهد شد؛ چراکه نمرات دروس آن نیمسال در میانگین کل و نیمسالی دانشجو محاسبه می‌شود.

هر چند تمامی دانشجویان امکان استفاده از حذف و اضافه را دارند، رعایت برخی قوانین در زمان استفاده از این امکان مساله‌ای است که دانشجویان باید به آن توجه داشته باشند و توصیه می‌شود دانشجویانی که از لحاظ کمیت و کیفیت در زمان انتخاب‌واحد خود مشکلی نداشته‌اند، به دنبال حذف و اضافه نروند و به دنبال ماجراجویی نباشند تا با مشکل مواجه نشوند.

همچنین یکی از قوانینی که دانشجویان باید به آن توجه کنند، انتخاب مجدد دروسی است که دانشجو پیشتر آن را در ترم‌های گذشته گذرانده است، در صورتی که دانشجویی سهوا اقدام به چنین کاری کند؛ عواقب آن برعهده خودش خواهد بود. علاوه‌بر این، همه دانشجویان در زمان کار با سامانه‌های دانشگاهی خود، با مشکل کند شدن و ترافیک این سایت‌ها مواجهند؛ مساله‌ای که قطعا در هنگام حذف و اضافه نیز وجود دارد؛ از این رو توصیه می‌شود دانشجویان پیش از شروع حذف و اضافه کد مشخصه دروسی را که با آن در زمان حذف و اضافه کار دارند، استخراج کنند تا از این طریق نه‌تنها در زمان صرفه‌جویی کنند، بلکه با کندی نیز مواجه نشوند. پرداخت شهریه ثابت ترم جدید و همچنین پرداخت بدهی قبلی از سوی دانشجو هم از مسائل مهمی است که باید به آن توجه داشت؛ چراکه تا زمان پرداخت آن، دانشجو امکان استفاده از حذف و اضافه را ندارد.

 

( ۸ )

نظر شما :