با پیچ و خم EPT آشنا شوید

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۴:۱۵ کد : ۴۵۵۸ اخبارها و رویدادها
تعداد بازدید:۱۷۶۲

EPT که گفته می‌شود از سال 86 آغاز شده است، طی ماه‌های اخیر با سوالات زیادی از سوی داوطلبان این آزمون روبه‌رو شده و اطلاع دقیق از نمره قبولی و مشروطی، منابع آزمون و تعداد سوالات از مهم‌ترین آنها است که در ادامه به مهم‌ترین این سوالات پاسخ داده شده است:

 EPT آزمون ارزیابی مهارت زبان انگلیسی دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی است که هر ماه توسط همین دانشگاه و به‌منظور سنجش سطح زبان عمومی متقاضیان برگزار می‌شود؛ آزمونی که تمام دانشجویان دکتری این دانشگاه در صورت نداشتن مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی، موظف به شرکت در آن و کسب حداقل نمره برای شرکت در آزمون جامع و دفاع از پایان‌نامه‌های خود هستند. این آزمون که گفته می‌شود از سال 86 آغاز شده است، طی ماه‌های اخیر با سوالات زیادی از سوی داوطلبان این آزمون روبه‌رو شده و اطلاع دقیق از نمره قبولی و مشروطی، منابع آزمون و تعداد سوالات از مهم‌ترین آنها است که در ادامه به مهم‌ترین این سوالات پاسخ داده شده است:

۱) آزمون EPT تنها توسط دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود؟

بله؛ اساس شکل‌گیری بر این بوده است که دانشجویان تحصیل در مقطع دکتری کلیه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی همانند داوطلبان دیگر دانشگاه‌ها بتوانند سطح دانش زبان انگلیسی خود را مشخص کنند.

 ۲) تعداد و نحوه سوالات به چه صورت است؟

در کل 100 سوال در این آزمون طراحی شده است که واژگان شامل ۲۵ سوال تستی، دستور زبان شامل ۴۰ سوال تستی، درک مطلب در دو بخش شامل:
الف) خواندن و درک متون ۲۰ سوال تستی
ب) درک مطلب متن با کلمات حذف‌شده (cloze) شامل ۱۵ سوال تستی خواهد بود.

۳) منابع این آزمون چه هستند؟

طبق اعلام رسمی پایگاه اطلاع‌رسانی این آزمون، منابع به شرح زیر است:

* Longman Preparation for the TOEFL (The Paper - based)
* Barron’s Essential Words for TOEFL
*۱۱۰۰ Words You Need to Know
* ۵۰۴ Essential Words
* TOEFL Reading Flash (۲۰۰۱)

4) چرا باید قبل از آزمون جامع مدرک ارائه شود؟

طبق گفته مسئولان این دانشگاه به «فرهیختگان»، ارائه مدرک قبل از آزمون جامع برای این است که هر دانشجو در فرصت یک سال و نیمی که دارد، بتواند پایه‌های زبان خود را تقویت کند. اینکه انتظار داشته باشیم کسانی که نمی‌توانند زبان خود را به سطح استاندارد برسانند، پس ما باید استاندارد را تنزل دهیم، هیچ جا در فرهنگ دانشگاهی پذیرفته نیست. مساله بعدی این است که آزمون زبان EPT به این صورت نیست که یک دانشجو طی یک یا دو هفته یا یک ماه و دو ماه خود را آماده کند، بلکه باید روندی را در پیش بگیرد و در عرض 6 ماه زبان خود را کامل کند و ارتقا دهد.

 5) می‌توان به جای این آزمون، مدارک دیگر آزمون زبان را ارائه داد؟

بله، مدارک دیگر آزمون‌های معتبر از جمله تافل، آیلتس و MSRT قابل ارائه هستند.

۶) به صورت دقیق حدنصاب نمرات زبان آزمون جامع دکتری آزاد را اعلام کنید.

گفتنی است حد نصاب نمره مشروط به این معنی است که داوطلبانی که در هر یک از آزمون‌ها نتوانستند حدنصاب نمره قبولی را بگیرند، این فرصت به آنها داده شده است که با نمره مشروط بتوانند در آزمون جامع شرکت کنند تا پس از آن نمره قبولی را ارائه دهند.

7)  آیا این آزمون نمره منفی دارد؟

خیر، سوالات به صورت تستی است و نمره منفی نیز ندارد.

8) آیا فردی که در این آزمون نمره 50 را کسب کرده است بازهم می‌تواند شرکت کند؟

حداقل نمره قبولی 50 است، اما می‌توان برای بالا بردن کیفیت رزومه تحصیلی در آزمون‌های مختلف شرکت کرد.

 9) اعتبار این مدرک چه مدت است و آیا خارج از کشور نیز دارای اعتبار است؟

این مدرک از زمان صدور، در داخل کشور به مدت دو سال اعتبار دارد و در خارج از کشور فاقد اعتبار است.

10) چه توصیه‌ای برای میزان مطالعه دارید؟

قطعا شرکت در این آزمون و میزان مطالعه برای هر دانشجویی جهت کسب نمره مطلوب به میزان دانش زبان هر فرد بستگی دارد، اما توصیه می‌شود از پراکنده‌خوانی جلوگیری شود.

 


( ۴ )

نظر شما :