دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر از سایر دانشگاه‌ها خود را موظف به اجرای فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی می‌داند

عزم دانشگاه آزاد اسلامی برای حمایت از کالای ایرانی

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۷ کد خبر : ۴۷۲۱ اخبارها و رویدادها
تعداد بازدید:۱۲۸
نویسنده : سارا طاهری روزنامه‌نگار
«حمایت از کالای ایرانی»؛ این شعاری است که رهبر معظم انقلاب آن را در پیام نوروزی سال 97 اعلام کردند. البته ایشان در سال‌های گذشته نیز همواره بر حمایت از تولید، کار و سرمایه ایرانی تاکید کرده بودند تا جایی که این مفهوم به صورتی کاملا روشن در نامگذاری‌ها مدنظر قرار گرفته بود. «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» بدون حمایت از کالای ایرانی معنا و مفهومی ندارد. مقام معظم رهبری اما امسال، با انتخاب شعار «حمایت از کالای ایرانی» هم مردم و هم تمام مسئولان را مخاطب قرار داده تا با حمایت از تولیدات داخلی، چرخ اقتصاد ایران به حرکت درآید. پس از بیانات مقام معظم رهبری در حمایت از تولید داخلی تمام مسئولان کشور به صف شده‌اند تا منویات رهبری را محقق کنند، در این میان دانشگاهیان نیز احساس تکلیف کرده و خود را در برابر اجرای این فرمان آماده کردند، چراکه معتقدند «تولید» باید به دست محققان صورت گیرد؛ محققانی که دست‌پرورده دانشگاه‌ها هستند. در این میان دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر از سایر دانشگاه‌ها خود را موظف به اجرای این فرمان دانست و تمام هم و غم خود را بر حمایت از تولید کالای ایرانی گذاشت. در همین راستا، چند روز پیش عبدالرسول پورعباس، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی، بخشنامه‌ای را برای حمایت از کالای ایرانی به واحدها، مراکز آموزشی و سازمان سمای این دانشگاه ابلاغ کرد. او در این بخشنامه خطاب به روسای استان‌ها و روسای واحدهای این دانشگاه تاکید کرده بود ترتیبی اتخاذ کنند تا ضمن رعایت ضوابط و مقررات دانشگاه، کالاهای مورد نیاز دانشگاه از قبیل تجهیزاتی، بهداشتی، ساختمانی، غذایی و... از کالاهای داخلی کشور تهیه شود.

درباره اینکه دانشگاهیان چگونه می‌خواهند در راستای فرمان مقام معظم رهبری حرکت کنند با برخی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی به گفت‌وگو نشستیم که همگی از عزم جدی خود برای تحقق شعار سال سخن گفته‌اند.

 

فرهنگ‌سازی مهم‌ترین وظیفه دانشگاه‌ها برای ایجاد نگاه مثبت به کالای ایرانی

محمدکاظم کاوه پیشقدم، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس و واحد شیراز است که در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از نقش دانشگاه‌ها در حمایت از کالای ایرانی سخن گفت. به اعتقاد کاوه پیشقدم، دانشگاه‌ها علاوه‌بر اینکه در زمینه خرید کالای ایرانی می‌توانند مانند بقیه ارگان‌ها موثر باشند نقش مهم‌تری نیز می‌توانند ایفا کنند. نقشی که به گفته او در فرهنگ‌سازی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس می‌گوید: «دانشگاه‌ها می‌توانند نقش موثری برای آموزش جوانان جهت خرید کالای ایرانی و همچنین بهسازی و بهبود کیفیت کالای ایرانی ایفا کنند. مهم‌ترین وظیفه‌ای که برعهده دانشگاه‌هاست ایجاد‌ انگیزه و نگاه مثبت به کالای ایرانی در ذهن جوانان و همچنین ایجاد فرهنگ‌سازی در این زمینه است. در کنار این موضوع در زمینه خرید کالاهای ایرانی نیز می‌توانند مانند بقیه ارگان‌ها موثر باشند و کالاهایی را که تولید ایران است بر کالای خارجی ترجیح دهند.» آن طور که او گفته است نزدیک به 70 درصد کالاهای مورد نیاز دانشگاه‌ها، تولید داخل است. او در این باره توضیح داد: «این اولویت را در دستور کار همه واحدهای دانشگاهی قرار دادیم که حتی در زمینه‌های نرم‌افزاری، فکری و مسائلی که مرتبط با سیاست‌های کلان دانشگاهی است از کالای ایرانی استفاده شود و تنها در صورتی کالای خارجی خریداری شود که مشابه ایرانی نداشته باشد. تقریبا این موضوع در دستور کار تمام واحدهای استان فارس قرار گرفته است.»

یکی از موضوعاتی که مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی است انحصار تولید برخی کالاها در دست برخی اشخاص است؛ چالشی که به اعتقاد کاوه پیشقدم باید برای رفع آن تلاش کرد. او معتقد است یکی از بخش‌هایی که برای رفع انحصار وجود دارد آگاه‌سازی مدیران و نخبگان است که این نخبگان عمدتا از دانشگاه‌ها انتخاب می‌شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس ادامه می‌دهد: «نکته دیگر در این زمینه حل مسائل حقوقی است که در رشته‌های حقوقی و علوم انسانی می‌توانند راهکارهایی برای حل مساله انحصار ارائه کنند. در مجموع با توجه به اینکه دانشگاه‌ها نقش تاثیر‌گذاری در ارگان‌های قانون‌گذاری کشور مثل مجلس و قوه مجریه دارند اگر دانشگاه‌ها در این زمینه اهتمام ورزند طبعا این مشکل هم به‌تدریج رفع خواهد شد.»
 

واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل می‌توانند به چرخه تولید کالای ایرانی بازگردند

علی یعقوبی‌پور، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان هم از اهتمام این دانشگاه در جهت حمایت از کالای ایرانی سخن گفت. یعقوبی‌پور می‌گوید: «ما دو وظیفه را در دانشگاه برعهده داریم؛ ابتدا در راستای بخشنامه‌ای که سازمان مرکزی در این زمینه صادر کرده و تاکید داشته است که خریدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید به سمت کالاهای ایرانی باشد، برنامه‌ریزی کردیم و اقدامات عملیاتی را مدنظر قرار دادیم. ماموریت دوم درخصوص تحقیقات و پروژه‌هایی است که باید در این زمینه تعریف شود.»

او ادامه می‌دهد: «طبیعی است هر واحد دانشگاهی در هر جهتی که فعالیت می‌کند باید مطالعه کند و مشکلات و معضلاتی را که واحدهای صنعتی در زمینه تولید کالاهای خود دارند به‌عنوان پروژه‌های تحقیقاتی تعریف کند و نتیجه این تحقیقات را در اختیار سازمان مربوطه و همچنین سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار دهد تا بر اساس نتایج آن بتواند گام‌های موثری در جهت رفع مشکلات بردارد.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان معتقد است: «واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل می‌توانند به چرخه تولید کالای ایرانی بازگردند و از این طریق نیاز جامعه و بازار را مرتفع کنند. معتقدم این رسالتی است که دانشگاه‌ها می‌توانند در این زمینه انجام دهند.»

او همچنین می‌گوید: «ما در زمینه خرید کالای ایرانی باید جلساتی را برگزار و از بانک‌های اطلاعاتی محصولات داخل استان استفاده کنیم و آن را در اختیار واحدهای اداری خود قرار دهیم تا بر اساس آن خرید کنند. تاکنون این اقدام انجام نشده، چون تاکیدی روی آن نبوده است. اما اینک ما نیازمند یک بانک اطلاعاتی قوی هستیم که این بانک برای ما راهگشا خواهد بود و می‌توانیم خرید‌های خود را به این سمت و سو ببریم.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان معتقد است دانشگاه‌ها نماد توسعه و سرمایه هر جامعه محسوب می‌شوند. این فرموده رهبر معظم انقلاب نیز با کمک دانشگاه‌ها به صنایع در زمینه بالابردن کیفیت تولید و نیز فرهنگ سازی مصرف کالای ایرانی محقق می شود.

 

دانشگاه در تحقیق و پژوهش مسیر کارآفرینی را هموار کند

سید فرهاد افتخارزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند نیز معتقد است دانشگاه جدای از جامعه نیست و در بطن اجتماع قرار دارد. بنابراین دانشگاه‌ها باید در حوزه‌های مختلف با بررسی و پژوهش‌هایی که انجام می‌شود مسیر شیب‌دار را به مسیر هموار تبدیل کنند. به گفته او اگر این اتفاق و رسالت توسط دانشگاه محقق نشود اتصال بین دانشگاه به‌عنوان منبع تزریق منابع انسانی کارآمد به بازار و اجتماع فراهم و محقق نخواهد شد. به عبارتی از این منبع یعنی همان دانشگاه سرمایه‌هایی وارد اجتماع خواهد شد که در جامعه نمی‌توانند نقش‌آفرینی کنند. اما اگر دانشگاه در تحقیق و پژوهش مسیر کارآفرینی را هموار کند و دانشجویان را مبتنی‌بر کارآفرینی تربیت کنند آنها به‌راحتی می‌توانند در اجتماع نقش‌آفرینی کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند می‌گوید: «اگر دانشگاه در جهت تامین نیاز و رسیدگی به نیاز مردم به سمت ارائه خدمات، خود را در مسیر ارائه خدمات مناسب قرار دهد و از طریق پژوهش به نیاز واقعی مردم برسد یقینا شرایط تولید خدمات فراهم خواهد شد که با فرهنگ، علائق و تمام  رویکردهای مردم سازگار خواهد شد. آن هم زمانی خواهد بود که دانشگاه بتواند به سمت خدمات متنوع و نیاز مرتبط با مردم حرکت کند. در نتیجه کالایی تولید خواهد کرد که بخشی از آن کالا انسان و بخشی از آن کالایی است که انسان باید برای استمرار مسیر زندگی و هویت‌بخشی زندگی استفاده کند. از این جهت دانشگاه کالایی در اختیار اجتماع خواهد داد که آن کالا اگر انسان باشد انسانی شایسته و اگر آن کالا بخشی از نیاز متنوع انسان باشد کالاهای مبتنی‌بر فرهنگ و سلایق مردم خواهد بود.»

افتخارزاده درباره استفاده از ظرفیت استان برای حمایت از کالای ایرانی توضیح داد: «در واحد پرند و رباط‌کریم برنامه‌ریزی کردیم که در رستوران‌های دانشگاه غذای ایرانی به دانشجو بدهیم؛ یعنی از برنج ایرانی و گوشت گرم به جای گوشت برزیلی و فریزشده استفاده می‌کنیم. در واقع برای اولین بار در تاریخ این دو دانشگاه غذای ایرانی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. در این زمینه از ظرفیت استان استفاده کردیم و استان تهران آن واحد دانشگاهی را که گوشت گرم تولید می‌کرد (واحد ورامین پیشوا) معرفی کرد و ما از آنها خریداری کردیم. معتقدم استان می‌تواند در این زمینه‌ها با اعمال رویه‌هایی هماهنگ واحدهای دانشگاهی را با هم هماهنگ کند.»
 


نظر شما :