با حضور هیات آلمانی از دانشگاه صنعتی کلن (TH):

بررسی راه های چگونگی همکاری های آموزشی و تحقیقاتی زمینه های یادگیری در واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۸ کد : ۴۸۸۹ اخبارها و رویدادها
تعداد بازدید:۱۶۰۴
دکتر سید مصطفی حسینی مزینانی معاونت پژوهشی گفت: در راستای آموزش های مادام العمر واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری اقدام به اخذ مجوز و تاسیس مدارس سماء از مقطع ابتدایی تا دبیرستان کرده است و امیدواریم تا از اول مهرماه موفق به جذب دانش آموز شویم.
بررسی راه های چگونگی همکاری های آموزشی و تحقیقاتی زمینه های یادگیری در واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری

تشکیل کارگروه های تخصصی ماشین آلات عمرانی و کشاورزی و آموزش های عمومی، آکادمیک و مهارت های حرفه ای اعم از نوآموزی و بازآموزی در قالب زنجیره ی آموزش و یادگیری مادام العمر با حضور هیات چهار نفره آلمانی دانشگاه صنعتی کلن (TH) و موسسه تحقیقاتی اقتصاد آموزش و اقتصاد امور اجتماعی به منظور آشنایی هرچه بیشتر استادان گروه مکانیک و کشاورزی به مدت سه روز از تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷در واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری برگزار می گردد.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی: دکتر سعید قاضی مغربی ضمن خوش آمدگویی گفت: واحد یادگار امام خمینی(ره) دارای مرکز تحقیقات، پژوهشی و فرهنگی شامل: حوزه امور اقتصادی دانش بنیان، مرکز رشد، مرکز آموزش نیروی انسانی، مرکز IT، کتابخانه دیجیتال و نمازخانه مرکزی است؛ این واحد دارای سوله‌های آموزشی، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های مجهز بوده و دارای ۲۴۰۰۰ دانشجو در ۲۰۲ گرایش در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در هفت دانشکده مصوب علوم انسانی، فنی مهندسی، آموزش معلمان، علوم پایه، شیخ صدوق(هنر و معماری)، مدیریت و حسابداری و مهندسی برق(شهدای هسته ای ) است. این واحد دانشگاهی با داشتن ۴ نمازخانه، ۴ سالن ورزشی، بیش از ۱۷۴ هزار جلد کتاب، ۷ سالن غذاخوری و رستوران، ۳۲۴ عضو هیأت علمی تمام وقت، ۱۰۰۰ استاد مدعو و ۳۹۰ نفر کارمند اقدام به تربیت بیش از ۸۰ هزار دانش آموخته کرده است.

دکتر سید مصطفی حسینی مزینانی معاونت پژوهشی گفت: در راستای آموزش های مادام العمر واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری اقدام به اخذ مجوز و تاسیس مدارس سماء از مقطع ابتدایی تا دبیرستان کرده است و امیدواریم تا از اول مهرماه موفق به جذب دانش آموز شویم.

پرفسور آلفرد اولریش (Prof.Ulrich) ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: انگیزه بزرگی برای حضور در این کشور داریم و قصد نداریم صرفاً تفاهم نامه ای را امضاء کرده باشیم. باید سریع و مشخص عمل کنیم چرا که ما در سنی قرار داریم که باید تجارب زندگی خود را در اختیار جوانان قرار دهیم.

رئیس آزمایشگاه های ماشین آلات ساختمانی دانشگاه فنی کلن با اشاره به ارتباط بین تحقیق، آموزش و تولید اظهار کرد: دانشگاه صنعتی کلن (TH) بزرگترین مرکز تحقیقاتی آلمان در حوزه ماشین آلات سنگین و متحرک است. رمز موفقیت در آموزش تحقیق، تولید و همکاری با تمام دنیا می باشد.

وی افزود: موسسه ما ۱۲ سال است که به صورت رسمی آغاز به کار کرده است و چشم انداز مرکز ما شایستگی در حوزه تحقیق در کشور آلمان ولی با اعتبار بین المللی می باشد، برای کارهای تحقیقاتی خود از طریق بنگاه های صنعتی و بودجه های دولتی حمایت می شویم و قصد انعقاد تفاهم نامه همکاری با ۴ کشور دنیا را داریم که دو کشور آن ایران و چنین از ثروتمند ترین کشورهای جهان و دو کشور دیگر کامرون و لیبی است.

اولریش خاطر نشان کرد: در حال حاضر یک ایرانی با مدرک تحصیلی مهندسی عمران گرایش آب و دو دانشجو دختر و پسر چینی در موسسه ما مشغول فعالیت و از سوی در حال فراگیری زبان آلمانی هستند. هدف اصلی ما از سفر به ایران و برگزاری این جلسه انتخاب دو دانشجو دختر و پسر ایرانی است که در موسسه ما به فعالیت بپردازند و اولویت با افرادی هست که در وهله اول با انگیزه و سپس رشته آنان ماشین آلات باشد. موسسه ما تمام هزینه های آنان را تقبل می نماید.

رئیس آزمایشگاه های ماشین آلات ساختمانی دانشگاه فنی کلن گفت: ایران در صنعت آلمان کشور بسیار خوش نامی است و اتفاقات پیرامون برجام و کنارگیری آمریکا از این توافق بین المللی و تحریمات آنان برای ما اهمیتی ندارد. ارتباط با صنعت بسیار گسترده است و ما دارای برنامه های بلند مدت و جدی با این کشور خوش نام هستیم.

دکتر دیتر دومن (Dr.Dohmen) رئیس موسسه تحقیقاتی اقتصاد آموزش و اقتصاد امور اجتماعی آلمان با اشاره به آموزش های مادام العمر و عشق به یادگیری از کودکی گفت: هدف ما مرتبط ساختن آموزش و یادگیری از دوران کودکی تا بزرگسالی است چرا که آموزش های مادام العمر صرفاً محدود به یک مقطع یا دانشگاه و یا آموزش و پرورش نمی شود و باید تمام مقاطع را هم پوشانی نماید.

دومن خاطر نشان کرد: رابطه ایران و آلمان جدا از آمریکا است و خروج از برجام بر روی اهداف ما تاثیری نخواهد داشت و از سوی خوشحالم که طرفین ایرانی و اورپا همچنان بر تعهدات خود پایبند هستند و تفاهم نامه پیش روی اجرایی خواهد شد.

دکتر جورج لوماچ (Dr.Lommatsch) عضو هیات علمی دانشگاه کلن آلمان ضمن معرفی اجمالی دانشگاه صنعتی کلن (TH) گفت: برنامه های آموزشی این دانشگاه به دو صورت تمام وقت و پاره وقت برای افرادی که درگیر کار نیز هستند می باشد و برنامه های بین المللی ما در قالب برنامه های ادغامی همزمان کار، تحصیل و حضور در کارخانجات، برنامه های قابل انعطاف دوره های حرفه ای و برنامه های که به موازات کاریابی حرفه ای باشند است.

لوماچ با اشاره به فرهنگ تحقیق و اینکه کار خود را با تحقیق انجام می دهند افزود: دانشگاه ما دارای ۱۱ دانشکده و ۲۰۰ رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است و در ۶ جای مختلف شهر کلن و در طرف رودخانه راین قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: برای دانشجویان که بصورت تمام وقت در دانشگاه ما مشغول به تحصیل هستند ۷ ترم تحصیلی را ارائه می دهیم. ترم اول تا سوم دوره مطالعه اولیه می باشد و دانشجو پس از سپری کردن این ترم ها گرایش اصلی خود را انتخاب می نماید و با دروس اصلی و تخصصی آشنا و در کنار آن برخی دروس اضافه ای را مطالعه می کند. ترم ۴ کارآموزی خود را انجام می دهد و از ترم ۵ تا ۷ بیشتر کارهای عملی خواهند داشت تا بصورت حرفه ای به شغل خود مسلط گردند.

عضو هیات علمی دانشگاه کلن آلمان گفت: دانشجو در طول تحصیل ضمن بازدید از کارخانجات و جاهای مختلف باید کارهای تحقیقاتی و تست های مختلف انجام دهد و به مقایسه نتایج آنان بپردازد.

وی در خصوص تحقیق و پژوهش در ساخت ماشین آلات گفت: با حضور ۲۰ دستیار علمی و بودجه ۱.۲ میلیون یورو ۱۰ پروژه در حال اجرا و ۲۷ پروژه تکمیل شده است و هدف ما آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان با چگونگی کار با ابزار آلات، جمع آوری، حمل و نقل، انتقال، نصب و راه اندازی ۱۵ ماشین آلات سنگین بوده است . محوریت ما توسعه دادن به این پروژه ها کاهش آلودگی و صدا است.

در پایان این جلسه کارگروه های تخصصی جهت آشنایی بیشتر با نظرات و انتظارات طرفین به منظور تهیه و تدوین تفاهم نامه و در صورت لزوم قراردادهای اجرایی مشترک تشکیل شد.

جلسه تهیه و تدوین تفاهم نامه و در صورت لزوم قراردادهای اجرایی مشترک با حضور پرفسور آلفرد اولریش رئیس آزمایشگاه های ماشین آلات ساختمانی دانشگاه فنی کلن ، دکتر دیتر دومن رئیس موسسه تحقیقاتی اقتصاد آموزش و اقتصاد امور اجتماعی آلمان، مهندس الکساندر تورن والد و دکتر جورج لوماچ عضو هیات علمی دانشگاه کلن آلمان، دکتر سعید قاضی مغربی رئیس واحد، دکتر سید مصطفی حسینی مزینانی معاونت پژوهشی و اعضای کارگروه ماشین آلات تخصصی و یادگیری در سالن کنفرانس دفتر ریاست برگزار گردید.


( ۱ )

نظر شما :