۶ نکته طلایی در انتخاب عنوان مقاله

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۰۸:۳۲ کد خبر : ۴۸۹۴ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۱۲۷
۱- خاص باشد: عنوان پژوهشی شما باید محدود و خاص باشد؛ به این معنا که در عنوان، حتما روشی که استفاده کرده‌اید آورده شود.
۲- حاوی متغیرهای اصلی پژوهش باشد: قطعا در روش استفاده‌شده در مقاله متغیرهای وابسته و متغیر در نظر گرفته می‌شود، حداقل یکی از این متغیرها در عنوان آورده شود.
۳- عدم استفاده از فرمول و علائم اختصاری: شما نباید در عنوان مقاله از علائم اختصاری همانند MS یا فرمول‌ها استفاده کنید. علائم اختصاری باید در عنوان به صورت کامل آورده شوند و در اولین جایی از متن که مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اختصار آنها داخل پرانتز ذکر شود.
۴- کوتاه باشد: در انتخاب عنوان مقاله توجه به کوتاه بودن آن ضروری است. معمولا اگر عنوان پژوهش در حدود هفت یا هشت تا ۱۲ کلمه باشد، بسیار مناسب است.
 5- اجتناب از آوردن کلمات اضافی: آوردن کلماتی که هیچ کمکی در فهم عنوان ندارند، در ابتدای عنوان مناسب نیست. برای مثال کلمات «بررسی، مقایسه، مطالعه‌ای در زمینه و…» اضافی هستند و حذف آنها بهتر است.
 6- زمان و مکان مطالعه: اگر پژوهش شما از نوع توصیفی است، زمان و مکان مطالعه آورده می‌شود، ولی برای سایر انواع پژوهش این کار ضرورتی ندارد. برای مثال اگر می‌خواهید میزان شیوع یک بیماری یا آگاهی مردم را مطالعه کنید، مکان و زمان آورده شود؛ مثال صحیح: «میزان شیوع بیماری دیابت در میان روستاییان شهر تهران در سال ۱۳۹۳». مثال غلط: «اثربخشی درمان دارویی بر بهبود کارکرد کلیه در بیماران شهر تهران در سال ۱۳۹۳».
 

نظر شما :