برگزاری اولین نشست علمی استادان درس انقلاب اسلامی دانشگاه های آزاد اسلامی استان تهران در واحد یادگار امام خمینی (ره)شهرری

۱۵ مهر ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۱ کد : ۵۳۵۸ اخبارها و رویدادها
تعداد بازدید:۳۹۷
برگزاری اولین نشست علمی استادان درس انقلاب اسلامی دانشگاه های آزاد اسلامی  استان تهران در واحد یادگار امام خمینی (ره)شهرری

اولین نشست علمی استادان درس انقلاب اسلامی دانشگاه های آزاد اسلامی استان تهران با حضور حجت‌الاسلام علیرضا رجالی‌ تهرانی به عنوان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان تهران، حجت الاسلام عبدالوحید وفایی معاون آموزشی و پژوهشی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، دکتر مصطفی ملکوتیان عضو هیات علمی دانشگاه تهران، محمد مهدی عبد خدایی دبیر کل جمعیت فدائیان اسلام، حجت الاسلام یاری خانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در واحد و جمع بسیاری از استادان دروس معارف اسلامی در سالن کنفرانس دانشکده مدیریت و حسابداری واحد یادگار امام خمینی (ره)شهرری برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی واحد: حجت الاسلام رجالی تهرانی گفت: در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی ایران هستیم؛ حال انقلاب مانند یک انسان بالغ که بسیاری از شرایط و سختی ها را پشت سر گذاشته است و با رهبری آگاهانه بنیان گذار کبیر جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)  توطئه های دشمنان را که در صدد براندازی نظام بوده اند و با طرق مختلف اقتصادی، تحریم، جنگ تحمیلی و ... سعی داشته اند تا جمهوری اسلامی را از میان بردارد موفق به خنثی نمودن توطئه ها و تبدیل آن به فرصت ها شده اند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان تهران اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست ها خصوصاً اهمیت درس انقلاب اسلامی نگاه حساسی است که بسیاری از دانشجویان به مسائل انقلاب دارند و  ذهن آنان درگیر سوالات و شبهات بسیاری ست که بدنبال پاسخگویی به آن هستند.

وی تاکید کرد: از آن روی که ما در برهه حساسی به سر می بریم نیاز به بحث و تبادل نظر است تا تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهیم و فضای کلاس های درسی را به نحوی اداره نمائیم تا دانشجو به هر بحثی وارد نشود.

در ادامه حجت الاسلام وفایی با اشاره به علت غایی این نشست که  ارتقاء اساتید گروه های معارف اسلامی ست گفت: محوریت بحث ها با تکیه بر گرایش های دروس معارف اسلامی مبانی نظری، اخلاقی، تاریخ اسلام، تاریخ و فرهنگ تمدن، متون اسلامی ، قرآن و نهج البلاغه است که مصوب شده است به صورت ماهانه در کل کشور در استان ها تحت عنوان " گفتگوی ماه" توسط معاونین آموزش و پژوهش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برگزار گردد.

در ادامه این نشست دکتر ملکوتیان اظهار کرد: انقلاب جمهوری اسلامی ایران در آستانه ۴۰ سالگی با عملکرد بسیار خوب خود نشان داد که یک انقلاب ره یافته مبتنی بر فرهنگ و عقیده است و به خوبی توانسته به سوالات چیستی و ماهیت انقلاب، چرایی، چگونه به وقوع پیوستن و نتایج آن  پاسخ دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به این مطلب که انقلاب اسلامی ایران از نسل سوم انقلاب ها نیست افزود: انقلاب ها دارای پیامدهای بسیاری در زندگی بشریت هستند و هر نظریه ای که درباره آنها صادر می شود دارای ابعاد سیاسی، فرهنگی  اجتماعی، روان شناختی و اقتصادی اند؛ در وقوع انقلاب جمهوری اسلامی ایران آرمان عقیده، فرهنگ، ایمان، رهبری دینی، ساده زیست، قاطع و وحدت بخش و مردم همراه نقش اصلی را ایفاء کرده است که موفق به ارائه یک تئوری و نظریه منسجم و یک عامل مستقل، نقش های مفهومی و معنای، نهادی و طراح، مجری و هماهنگ کننده شده است.

وی گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران ویژگی ها، دستاوردها و کارآمدی های منحصر بفردی برای تمامی نسل ها و الهام بخشی برای  مرزهای جغرافیای سیاسی داشته است. محتوای آرمانی آن در مقایسه با انقلاب های معاصر به جنبه های برابری، عدالت خواهی، توجه به اصل ولایت فقیه تمرکز دارد  که دلیل اصلی گسترش و بازتاب آن در جهان در راهبردهای قدرت جهانی، فروپاشی نظام های دوقطبی و جنبش های آزادی بخش بوده است.

ملکوتیان پیامدها و نتایج انقلاب جمهوری اسلامی ایران را در زمینه های سیاسی و امنیتی  استقلال، مردم سالاری دینی، گسترش طبقه متوسط شهری در ابعاد اقتصادی با توجه به مشکلات و تحریم ها، پیشرفت های شگرف در مسائل علمی و فناوری، پزشکی، نانو و هسته ای عنوان کرد.

 محمدمهدی عبدخدایی با بیان خاطرات خود از دوران فعالیت های قبل از انقلاب و خفقان حاکم بر جامعه در زمان حکومت طاغوت گفت: انقلاب اسلامی ایران تنها مذهب انقلابی دنیا است که توسط تشیع هدایت می شود و ایران تنها کشور در خاورمیانه است که با پیروی از اصول دینی و اینکه دولت و حاکمیت دارای ایدئولوژی واحد اند، مستعمره نشده است.

در پایان این نشست استادان به بحث و تبادل نظر پرداختند.


نظر شما :