نجف‌پور در گفتگو با آنا:

شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد یادگار امام افزایش می‌یابد

۲۶ آذر ۱۳۹۷ | ۲۰:۱۰ کد : ۵۶۳۸ اخبارها و رویدادها
تعداد بازدید:۱۲۰۹
شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد یادگار امام افزایش می‌یابد

مدیر برنامه‌ریزی و امور اقتصادی دانش‌بنیان دانشگاه آزاد یادگار امام خمینی(ره) گفت: برنامه سال آتی این دانشگاه افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان به پنج شرکت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از ری، هفته پژوهش فرصتی است تا پژوهشگران و استادان دانشگاه در خصوص  دغدغه‌های پژوهشی خود سخن بگویند.

جمشید نجف‌پور، دارای مدرک دکتری تخصصی شیمی‌ فیزیک، از ابتدای سال ۱۳۷۶ عضو هیأت علمی گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی(ره) بوده و دروس مختلف گرایش شیمی‌فیزیک را تدریس کرده‌ است.

نجف‌پور تاکنون تعداد ۳۰ مقاله در نشریات معتبر علمی، حدود ۵۰ مقاله در اجلاس‌ها و همایش‌های بین‌المللی و ملی و دو کتاب  انتشار داده و دو ثبت اختراع انجام داده‌ است و در زمینه‌های مدل‌سازی مولکولی، شیمی کوانتوم محاسباتی، نانو شیمی و نانو الکترونیک فعالیت‌های علمی و پژوهشی دارد.

وی از شهریور ۱۳۹۳ تا دی ۱۳۹۴ مدیر پژوهش و پس‌ از آن تاکنون  غیراز  مشاور، عضو  شوراها و کمیته‌های پژوهشی و دبیر علمی و اجرایی همایش‌های پژوهشی و مدیر برنامه‌ریزی و امور اقتصادی دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری بوده است.

در ادامه به مناسبت هفته پژوهش، گفتگوی خبرنگار خبرگزاری آنا در شهرری را با جمشید نجف‌پور، عضو هیأت علمی و مدیر برنامه‌ریزی و امور اقتصادی دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری می‌خوانید.

آنا: به نظر شما چگونه می‌توان در حوزه پژوهش به درآمدزایی رسید؟

نجف‌پور: بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های بسیار خوبی در دانشگاه آزاد اسلامی در زمینهٔ اقتصاد دانش‌بنیان، جذب طرح‌های برون‌دانشگاهی، ارائه خدمات آزمایشگاهی از طریقه سامانه ساها و برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آزاد مصوب شده است؛ اما اختیارات واحدهای دانشگاهی در این خصوص محدود است.

فعالیت اقتصادی و کسب درآمد از فعالیت‌های دانشی نیاز به‌سرعت عمل بالا دارد؛ بنابراین افزایش اختیارات واحدهای دانشگاهی در بررسی و تصویب طرح‌های دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاری اقتصادی می‌تواند راهگشا باشد و بستر مناسب و شفاف برای مشارکت کارکنان (اعضای هیأت علمی و کارمندان) در طرح‌های دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاری اقتصادی دانشگاه نیز باعث تشویق همکاران به درآمدزایی از طریق پژوهش می‌شود.

آنا: برای تشویق دانشجویان به تدوین مقالات علمی چه پیشنهادی دارید؟

 

نجف‌پور: جذب پژوهانه و طرح‌های برون‌دانشگاهی توسط اعضای هیأت علمی و تعریف عنوان پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری تخصصی در انجام طرح‌های جذب‌شده، می‌تواند باعث علاقه دانشجویان به تدوین مقالات علمی- کاربردی شود.

آنا: به نظر شما  باید چه بسترهایی برای دانشجویان به‌ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی فراهم شود؟

نجف‌پورجذب پژوهانه دانشجویی با مدیریت استادان به‌منظور هدایت هدفمند ایشان، تسهیل استفاده از امکانات آزمایشگاهی، کتابخانه و دفتر کار زیر نظر استادان خود در ساعات اداری و خارج ساعات اداری و ایام تعطیل، می‌تواند باعث تکریم آنان شود.

آنا: با توجه به انتخاب دانشگاه متبوع‌تان به‌عنوان قطب علمی شبکه‌های حمل‌ونقل و دانشگاه حل مسئله، چگونه می‌توان پروژه‌های تحقیقاتی و تحصیلات تکمیلی را در این راستا تعریف کرد؟

نجف‌پور: افزایش سقف هزینه طرح‌های پژوهشی داخلی و میزان جذب پژوهانه استادان و دانشجویانی که موضوعات خود را در راستای قطب علمی واحد تعریف می‌‌کنند، می‌تواند مشوق خوبی در این زمینه باشد.

آنا: به نظر شما بودجه پژوهشی دانشگاه باید در چه راستایی هزینه شود؟

نجف‌پور: بودجه پژوهش باید در زمینهٔ ایجاد زیرساخت برای تأسیس و انجام فعالیت‌های مرتبط با شرکت‌های دانش‌بنیان، تجهیز آزمایشگاه‌های تحقیقاتی به‌منظور درآمدزایی از طریق ارائه خدمات آزمایشگاهی، کسب استانداردهای مرتبط با فعالیت آزمایشگاه‌ها برای اخذ تأییدیه به‌عنوان آزمایشگاه همکار استاندارد و آزمایشگاه معتمد محیط‌زیست و نیز برای انجام طرح‌های پژوهشی که حل مسائل مرتبط با موضوع شبکه‌های ارتباطی و حمل‌ونقل را به همراه دارد، هزینه شود.

آنا: برای برگزاری هر چه‌بهتر مراسم هفته پژوهش و فناوری چه پیشنهادی دارید؟

نجف‌پوربرگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی شرکت‌های دانش‌بنیان، واحدهای فناوری، مراکز تحقیقاتی، اعضای هیأت علمی و دیگر دانشجویان می‌تواند باعث تشویق ایشان شود.

آنا: درباره اهداف و برنامه‌های حوزه متبوع خود بگویید.

نجف‌پور: با توجه به اقدامات صورت گرفته و زیرساخت‌های ایجادشده در زمینهٔ استقرار یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری با حمایت و مساعدت رئیس دانشگاه و اعلام رسمی آن در هفته پژوهش، برنامه سال آتی این حوزه، افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در دانشگاه به پنج شرکت است.

با توجه به دوره‌ها و کلاس‌های آزاد پیش‌بینی‌شده شامل برگزاری دوره‌های نظام‌مهندسی ساختمان، دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی، دوره‌های تربیت‌بدنی، کارگاه‌های هنرستان‌های آموزش‌وپرورش نواحی شهرری و کهریزک و ... در سال ۱۳۹۷، امیدواریم سال آینده با پشتیبانی همه دانشکده‌ها و با حمایت رئیس دانشگاه بتوانیم مرکز آموزش آزاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری را تأسیس کنیم.


( ۱ )

نظر شما :